Vánoce a naše modelaření

21.12.2014

Naposledy Vás v tomto roce vítáme při aktualizaci a pěkném nářezu fotek z naší modelářské práce.

Úvodem se můžete podívat, jak dokončujeme zatravňování ploch kolem Nedvědice, neboť již několik let ležela za kolejemi položená foliáž a čekala, až ji někdo vhodně přilepí. Nakonec se toho ujal Vašek, až obešel celé kolejiště a začal s dodělávkami druhé kolo…

Poté se můžete podívat, jak se osvětlují vozy v našem království. První vozy jsme měly upravené na sbírání z os náprav, ale provozem se ukázalo, že se prodírá fosforbronzový drát a také sbírání není kvalitní a tak jsme přistoupili na sbírání z obou náprav každého podvozku. Od té doby již soupravy svítí spolehlivě a osvětlení neproblikává. DPS s led diodami nám dodává jeden šikovný učitel ze Žďárské průmyslovky. Vše vyrobil na naše přání, osvětlil jednotlivá kupé, osadil je jak bílými, tak žlutými diodami a na nás poté je jaké diody necháme kde svítit. Samozřejmostí je i koncové osvětlení, které se dá přepínat v závislosti na směru jízdy. Po osazení DPS do vozu, jej celý nekalibrujeme a naprogramujeme pod číslem vlaku do Model Jopky tak, aby při výjezdu z tunelu vozy začaly svítit a když zajedou do tunelu, aby zhasly. Vozy tedy svítí ve viditelných částech trvale a při nočních jízdách návštěvníci mohou sledovat osvětlené soupravy v plné kráse.

Potom se přeneseme přes dolaďování detailů na statku na výměnu kamerového systému ve vlaku, kdy jsme si nechali z Číny poslat kamery pracující v pásmu 5,8Ghz. K tomuto jsme přistoupili po zkušenostech z rušení obrazu v pásmu v 2,4Ghz, a tak uvidíme, jestli si polepšíme. Novinkou do budoucna bude i osazení kamery do autíčka a tak se máte opět na co těšit.

Asi největší nemodelářskou novinkou je naše hvězné nebe, které jsem nechal tajně zhotovit jako překvapení pro kluky panem Salcem z Prahy. V jednom listopadovém dni, přijel a společně jsme přes dvanáct hodin na tomto pracovali. K tomuto jsem měl půjčené lešení, které jsme postupně posouvali z jedné strany na druhou a zpět. Následující den jsem poté rafinovaně kluky posadil na lavice a celé nebe jim k jejich údivu představil. Nyní se tak můžete při návštěvě podívat i na noční hvězdnou oblohu a různá souhvězdí.

Pak už přijdou na řadu Žďárské peróny a jejich úprava. Lepení střechy, nápisů, hodin a dalších cedulek. Závěrem potom uvidíte něco momentek našich neposlušných autíček či souprav a poté již vánoční přípravy včetně malování.

A teď už mi nezbývá, než jen poděkovat za vaši přízeň a návštěvu modelového království a popřát vám vše nejlepší do nového roku a třeba někdy opět nashledanou.

Projekt podpořili: